Savna odlično vpliva na kožo, dihanje, srce in na še marsikaj drugega

Savna deluje odlično na kožo – to je dejstvo. Dvig kožne temperature na 40 oziroma 42 stopinj Celzija namreč privede do močne prekrvavitve, obenem tudi do močnega potenja, obnavljanja celic ter temeljite ovlažitve kože.

Pri ohlajevanju pa savna poskrbi za učinkovito odstranitev odmrlih celic kože. Krvavitev spodbujajo hladni dražljaji in tople nežne kopeli.

Vpliv savne na dihanje in srce

Toplota pri savnanju poskrbi za odlično prekrvavitev sluznic dihalnih poti ter sprostitev bronhijev. Če se savna pravilno uporablja, se dihanje pri tem ne pospeši. V času ohlajevanja – še posebno v odprtem bazenu – pa je mogoče zelo hitro nadomestiti pomanjkanje kisika v toplejšem prostoru.

Toplota v savni poskrbi za povečanje števila utripov za približno petdeset odstotkov. Ker se razširijo žile, se posledično zniža pritisk, ki ga mora na svoji poti premagovati kri. Obenem savna poskrbi tudi za zmanjšanje obremenitve srca. Ožilje se namreč močno razširi oziroma lahko tudi povsem sprosti. To pa omogoča dobro prehranjevanje srca.

Ugoden vpliv savne na duševno stanje

Ne nazadnje savna zelo ugodno vpliva tudi na naše duševno stanje. Sproščujoči učinki toplote na ožilje ter mišičje se namreč kažejo v umirjenem notranjem delovanju. Ko se večkrat izmenja uporaba toplote ter hladnih dražljajev, občutimo neverjetno svežino. Po sami kopeli pa nato sledi faza sprostitve, in sicer z občutkom prijetne utrujenosti.

Na kratko še o bontonu v savni

Preden vstopimo v savno, se moramo obvezno oprhati. Položaj v prostoru za savnanje prilagodimo glede na samo število obiskovalcev. Odločimo se torej, ali bomo v času savnanja ležali ali sedeli.

Še preden se prične polivanje peči z vodo, je treba prositi za soglasje drugih oseb. Treba je zlasti paziti na obiskovalce, ki sedijo na nižjih klopeh. Ne škropimo jih s svojim potom. Prav tako ne smemo biti glasni, ker to lahko moti druge. Prav tako ne gresta skupaj alkohol in savna.