Že pri samem načrtu hiše je dobro, če si želite, da je pergola z okolico. Tako, da pri končani gradnji in sami vselitvi v hišo pergola že stoji.
Smo mnenja, da pergola lahko polepša celotno okolico in jo naredi pravljično. Narejena in lepo oblikovana iz lesa je samo začetek dela. Vse ostalo še pride. Ko je pergola postavljena, lahko naredimo načrt, kaj bomo postavili pod pergolo, kakšen stil bomo obrali in kakšna bo njena okolica. Ravno z okolico lahko naredimo vse skupaj popolno. Moramo pa točno vedeti, z katerimi rastlinami, drevesi in rožami, bi pergola najlepše izgledala. Prvo je dobro, da si naredimo saditveni načrt in potem tudi rastline tako posadimo. Ne pozabite pa na vaš okus, ta na koncu vedno zmaga, če tudi vam drugi svetujejo drugače, v njej boste sedeli vi in vam morajo biti rastline okoli vas všeč. Prostor kjer bo pergola stala in pot kjer se bo iz nje največ hodilo, moramo pustiti prazen.
Ko boste zasadili vso rastlinje, pa se lahko posvetite opremi za sedenje. Če nam je ljubše pod pergolo počivat, potem izberemo bolj sedežni tip garniture in nižjo mizico, če pa bo pergola zato, da bomo v njej pogosto gostili goste in imeli pojedine, pa vsekakor moramo izbrati visoke udobne stole in veliko široko mizo. Pergola je velik prostor in lahko si privoščimo veliko mizo, saj veste, miza je po navadi vedno premajhna, pa če je še tako velika.
Tako lahko nastane pergola, v kateri boste preživljali prelepe družinske dogodke, pogostili prijatelje ob lepem vremenu, hkrati pa vam bo krasila hišo in polepšala celotno okolico. Vse skupaj bo popestrilo vaš dom in lahko se zgodi, da boste skoraj več časa preživeli pod pergolo, kot pa v hiši v dnevni sobi, saj narava vedno dobro dene in nas zvabi ven.